Informácie o zmenách vyplácania 13. a 14 platu uviedol sám predseda Slovenskej národnej strany (ďalej len „SNS“), za účasti predsedu poslaneckého klubu Národnej rady (ďalej len „NR“) Slovenskej republiky za politickú stranu  SNS Tibora Bernaťáka a štátnej tajomníčky Ministerstva financií Dany Meager. 
Podľa Tibora Bernaťáka by mal byť tento legislatívny návrh uvedený na zasadnutí NR na konci januára.
mince a bankovky
Jednať by sa malo konkrétne o novelizáciu celkovo až 3 zákonov, zákonníku práce, zákonu o dani z príjmu a zákonu o zdravotných a sociálnych odvodoch .Táto zmena by sa však mala týkať ľudí, ktorí pracujú vo firme ,ktorá má záujem o vyplácanie týchto bonusov svojim zamestnancom, a teda, všetko bude len na báze dobrovoľnosti zo strán zamestnávateľov.
Samozrejme, všetko, tak aj tento systém by mal okrem plusov prinášať isté mínusy v podobe podmienok na vyplácane týchto bonusových platov. Pre bežného občana tieto podmienky predstavujú fakt, že aby mali nárok na výplatu 13. mzdy ,musí mať odpracované minimálne dva roky  v danej spoločnosti, alebo podniku. Suma, o ktorej sa rozprávame by sa mala pohybovať spočiatku do výšky 500 €.
A ešte hrubšiu peňaženku by mal bude mať ten, ktorý pracuje v danej firme minimálne 4 roky , z čoho mu bude vyplývať nárok na výplatu  ďalší, a teda 14. plat v decembri nasledujúceho roka. Avšak ,toto prilepšenie by sme nemali pocítiť ihneď ,ale mal ako bonus v polovici nasledujúceho kalendárneho roku.
Andrej Danko počas brífingu porovnával systém vyplácania 13. a 14. platu, a celkovo chápanie vyplácanie takýchto bonusov u nás, a v západných krajinách ako Portugalsko a Rakúsko ,v ktorých tieto príplatky berú ako absolútny štandard, a ich systém tak možno brať ako príklad, z ktorého by sme sa mohli poučiť.
eurové mince
Azda malý háčik sa bude skrývať v odvodom zaťažení za tento bonus ,z ktorého z maximálnej odhadovanej sumy 500 €, ktorú navrhuje strana, by nám malo ostať v prepočte približne 480€. Avšak ,ako budeme postupom času nabiehať na tento nový systém, budú sa meniť aj pravidlá pre odvody ,ktoré budeme platiť z týchto odmien.
Keďže, do roku 2019 by mal byť 13. plat oslobodený nielen od zdravotných odvodov ale bežný občas by z neho nemal platiť ani daň z príjmu, pre 14. plat by to malo fungovať podobne, avšak s tým rozdielom , že z neho by sme mali dostať úľavu  dokonca aj z platenia sociálnych odvodov.

5/5 - (1 vote)