Led žiarovky sú úsporné a ekonomicky výhodné

Ak sa pozrieme na dnešný trh s osvetlením, vo veľkej miere sú na ňom zastúpené svetelné produkty s označením LED. A okrem toho sa o nich môžeme dočítať veľa informačných ako aj reklamných článkov. Prečo sú teda také populárne?

Hneď zo začiatku si ujasnime, že v tomto prípade nejde len o nejakú chvíľkovú módu. „Ledky“ sú výsledkom technologickej evolúcie a v súčasnosti tým najviac efektívnym riešením, ako sa dá šetriť energiou pri pravidelnom svietení. Ide o ideu prevedenú do praxe, v ktorej sa prišlo na to, že svetlo emitujúce diódy sa vďaka svojim veľmi úsporným vlastnostiam a dlhej životnosti žiarenia môžu začať používať v technológii svetelných produktov.

žiarovky, pláž

Najmä zo začiatku si viacerí spotrebitelia mysleli, že v napríklad v prípade led žiaroviek pôjde o nejakú zbytočne drahú novinku a málokto bol ešte zoznámený s ich reálnymi vlastnosťami, kam radíme predovšetkým úsporné a ekologické vlastnosti + dlhšiu životnosť, pričom samotná podoba svetiel sa viditeľne nelíši od tých klasických, starých. Rozdielom sú ale už spomenuté vlastnosti a teda fakt, že led ziarovky emitujú svetlo vďaka diódam. Nezahrievajú sa a minimalizujú spotrebu elektrickej energie.

Ale naozaj: Vyplatia sa?

Kúpna cena led žiaroviek môže byť všeobecne vyššia. Aj napriek tomu sú nakoniec ekonomicky výhodnejšie než klasické žiarovky, ktoré síce majú prístupnejšiu kúpnu cenu, ale v konečnom dôsledku sú to úsporné vlastnosti žiarenia, čo rozhodujú. Svietiť so starými žiarovkami sa už v súčasnosti proste neoplatí, oproti úsporným žiarivkám a predovšetkým oproti zmieneným „ledkám“ totiž žerú zbytočne moc energií, sú už teda z dnešného hľadiska veľmi neefektívne.

svetlá, žlté

Navyše, ak sú súčasťou led svetiel kvalitné diódy a ak sú teda tieto svetlá kúpené od overeného predajcu, životnosť led svetiel môže byť asi 50 000 hodín, niekde sa uvádza aj viac. Dá sa teda s nimi rátať aj do budúcnosti a pri ich používaní prichádza k pravidelne zníženej spotrebe elektrickej energie.