Pozor na drahé koníčky

Každý z nás sa vo voľnom čase o niečo zaujíma. Či už je to šport, pozeranie televízie, hranie hier alebo vychádzky s priateľmi. Všetko niečo stojí. A niekedy až príliš. Voľný čas je priestor, ktorý môžeme využiť na to čo nás baví, čo nám prináša radosť alebo pokoj. Je to proste priestor ktorý je iba náš a cítime sa v ňom komfortne. Všimli ste si ale aké drahé naše koníčky môžu byť? Nedávno som sa pozastavila pri kontrole výdavkov za minulý mesiac pri položke zvieratá. U nás doma zvieratká milujeme. Každý z nás má niečo. Dcéra má zakrslého králika, syn má morské prasiatko a ja s mužom máme dvesto litrové akvárium s rôznymi druhmi živorodých rybičiek.

na drinku s priateľmi

Je to ako luxusná obrovská televízia. Je naozaj pohoda, sadnúť si do kresla a sledovať pomalý pohyb farieb, ktorými sa rybičky môžu pochváliť. Kým sme ale prišli do stavu samostatného systému, kde nepotrebujeme drahé vychytávky na úpravu vody a stabilné rastlinstvo ktoré prosperuje, minuli sme na náš rybí koníček aj viac ako dve tisíc eur. Rybičky máme dva roky podotýkam. Za začiatku sme fungovali metódou pokus, omyl. Pri omyle sme proste prišli o takmer celé osadenstvo, alebo nám uhynuli rastliny. Bolo teda treba kúpiť nové a iné. Nový substrát, výkonnejší filter, kapsule do filtrácie… Naozaj sa to mesiacmi nazbieralo na neuveriteľnú sumu. Ak ale nakupujete postupne po menších čiastkach, ani si to neuvedomíte. Studená sprcha prichádza až po určitom období, kedy si to spätne zrátate.

drahé koníčky

Tento princíp platí prakticky pri všetkých koníčkoch. Napríklad pri športe. Posilňujete. Tie závažia vám večne stačiť nebudú. Pre progres budete potrebovať časom väčšie váhy, lepší stroj na cvičenie, oblečenie a tak ďalej. Skúste si preto vyčleniť mesačne určitú čiastku, ktorú ten mesiac už neprekročíte. Vyhnete sa tak vysokým stratám, ktoré sa môžu vplyvom nekontrolovaného nakupovania objaviť. Mať pripravený rozpočet je naozaj veľkým plusom pri hospodárení s peniazmi. Rovnako ako môžete napríklad za rok vidieť, koľko ste minuli zbytočne. Môžete na konci roka vidieť aj presný opak – koľko ste si dokázali odložiť bokom.