Ako zarábať na Youtube

Platforma Youtube vznikla v roku 2006 ako platforma preto aby si ľudia mohli navzájom posielať videa bez toho aby si dané videá navzájom posielali, inými slovami, video sa nahralo na server a potom ste už len posielali len odkaz, kde sa to video prehralo. Nemuseli ste tým pádom video sťahovať a v momente nahratia bolo video dostupné všetkým, kto naňho klikol. To bolo zo začiatku využívané najmä obyčajnými ľuďmi, ktorí sa chceli podeliť o svoje domáce videá. Po čase, kedy táto platforma priťahovala stále viac a viac divákov si Youtube odkúpila materská spoločnosť firmy Google za 1,6 miliardy amerických dolárov.

youtube
 
Prví youtuberi začali s paródiami, videami s mačkami a žartíkmi. A keď niektoré videá prekročili miliónové pozretia, tak si vlastníci platformy povedali, že by nebolo zlé umiestniť pred videá aj reklamy, nech z toho aj niečo zarobia. Takto vznikol „youtube partnership“ program, čo vlastne znamená, že dovoľujete tejto platforme, aby umiestnil pred vaše videá reklamu. Z každého pozretia idú peniaze vám a aj tejto spoločnosti. Existuje pojem CPM (cost per mille), čo znamená suma za každých 1000 pozretí. Táto čiastka je pre vás, ako youtubera rôzna, záleží od toho kde si vaše videa pozreli, aká je tematika vašich videí, aká je cieľová skupina… Táto suma je rôzna. Od 1 dolára za tisíc pozretí až po 10 dolárov za tisíc pozretí. Na základe tohto si viete vypočítať v akej hladine zarobí video s napríklad miliónom pozretí.
 

Sponzorské videá

 
Nie je to však jediný spôsob ako zarobiť na tejto platforme. Ak má váš kanál dostatočný počet pozretí, môžu vás osloviť sponzori, ktorí za to, že spropagujete ich výrobok, alebo ich službu, tak Vám zato dajú finančnú odmenu. Je to v podstate platená reklama. Sumy týchto sponzorovaných videí sú rôzne, od desiatok, po tisícky dolárov. Záleží od toho aká firma vás osloví.

film
 

Príspevky od fanúšikov

 
Taktiež môžete založiť fanúšíkovský účet na stránke Patreon. Tam sa vám môžu ľudia zaviazať, že vám budú prispievať každý mesiac istú sumu… Dolár, desať dolárov, možností je viac. Takýmto spôsobom sa nemusíte báť, že nebudete mať žiaden príjem, máte istotu, že vždy koncom mesiaca dostanete istú sumu… ako výplatu.

Nezaradené