Dôvody, pre ktoré sa oplatí vlastniť zlato

Na rozdiel od papierovej meny, mincí alebo iných aktív, zlato si počas svojho pôsobenia udržalo svoju hodnotu. Ľudia vidia zlato ako spôsob, akým zachovať  a preniesť  svoje bohatstvo z jednej generácie na druhú. Prečo sa ho teda oplatí vlastniť?

zlato

Slabosť amerického dolára
Aj keď je americký dolár jednou z najdôležitejších rezervných mien na svete, keď hodnota dolára klesá oproti iným menám, ako v rokoch 1998 až 2008, často to prinúti ľudí investovať práve do zlata, čo zvyšuje jeho hodnotu. Cena zlata sa takmer strojnásobila medzi rokmi 1998 a 2008, pričom začiatkom roka 2008 dosiahla hranicu 1 000 dolárov za uncu a medziročne sa takmer zdvojnásobila, pričom zasiahla značku 1800 až 1900 USD. Pokles amerického dolára sa vyskytol z mnohých dôvodov, vrátane veľkého rozpočtového a obchodného deficitu krajiny.

Inflácia
Zlato je historicky vynikajúcim hedgingom proti inflácii, pretože jeho cena má tendenciu rásť, keď sa zvyšujú životné náklady. Za posledných 50 rokov investori zaznamenali nárast cien zlata a zrútenie akciových trhov počas vysoko inflačných rokov.

Deflácia
Deflácia je obdobie, v ktorom ceny klesajú, obchodná aktivita sa spomaľuje a ekonomika je zaťažená nadmerným dlhom. Počas tohto obdobia narastá relatívna kúpna sila zlata, zatiaľ čo ostatné ceny prudko klesajú.
Inflácia aj jej opačný jav sú teda dôkazom, že v oboch obdobiach si zlato zachováva svoju hodnotu, dokonca jeho hodnota vzrastá.

prasátko

Geopolitická neistota
Zlato si zachováva svoju hodnotu nielen v čase finančnej neistoty, ale aj v čase geopolitickej neistoty. Často sa nazýva ,,krízová komodita“, pretože ľudia sa uchyľujú do finančného bezpečia, keď svetové napätie stúpa. Počas týchto časov často prekonáva iné investície. Napríklad ceny zlata zaznamenali v tomto roku veľké cenové pohyby v reakcii na krízu v Európskej únii. Jeho cena sa často najviac zvyšuje, keď je dôvera v vlády nízka.

Zlato by malo byť dôležitou súčasťou diverzifikovaného investičného portfólia, pretože jeho ceny sa zvyšujú v dôsledku udalostí, ktoré spôsobujú pokles hodnoty investícií v papierovej forme, ako sú akcie a dlhopisy. Aj keď cena zlata môže byť krátkodobo volatilná, dlhodobo si udržala svoju hodnotu.

Nezaradené