Izrael expanduje do Británie

Na úvod by sme si povedali zopár slov o tejto vzdialenej teplomilnej krajine. Je pridruženým členom EÚ, stala sa členom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v roku 2010, je členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a má dohody o voľnom obchode s EÚ.

izrael

Výhodou je, že angličtina je tu široko používaná a uznávaná ako obchodný jazyk. Okrem toho izraelská podnikateľská komunita pozná obchodné praktiky Spojeného kráľovstva a ich právny systém je založený na britskom systéme spoločného práva. Ďalším plusom je že medzi Spojeným kráľovstvom a Izraelom existuje len 2-hodinový časový rozdiel a let medzi oboma krajinami trvá približne 5 hodín, č nie je dlhá doba. Viaceré letecké spoločnosti obsluhujú Tel Aviv vrátane British Airways, easyJet, El Al a Wizz Air z väčšiny londýnskych letísk a taktiež i z Manchesteru. Ako vidíte spojenie medzi krajinami je bez problémov takže tu nie sú žiadne prekážky v napredovaní obchodu.

Existuje viac ako 300 izraelských spoločností, ktoré pôsobia na Britských ostrovoch a zamestnávajú tisíce osôb pôsobiacich v Spojenom kráľovstve, ktoré zastupujú odvetvia technológie, farmácie a financií. Izrael je tretím najväčším investorom vo Veľkej Británii z regiónu Blízkeho východu. Jeho investičné pozície v Spojenom kráľovstve prekročili v roku 2014 14 miliárd libier v porovnaní s 9 miliardami libier v roku 2010. Londýnska burza je domovom 28 izraelských spoločností.

parlament

V roku 2015 bol Izrael štvrtým najväčším obchodným partnerom Spojeného kráľovstva na Blízkom východe. V prvej desiatke produktov exportu Spojeného kráľovstva do Izraela sú vozidlá, farmaceutické výrobky, stroje a chemikálie a plasty. Export zo Spojeného kráľovstva vzrástol medzi rokmi 2006 až 2015 o 118%, pričom sa zvýšil z 433 miliónov na 942 miliónov libier.
Ako vidíte pozícia krajiny z Blízkeho východu má dôležité postavenie nielen na britskom ale i európskom trhu a s rozvojom technológii bude len naberať na význame.

Nezaradené