Špirála a lak na nechty. Od kedy dievčatám dovoliť takéto skrášľovanie?

To, že desaťročné dievča pôsobí na pätnásť rokov neznamená, že je na tom tak aj psychicky, a na to by sme ako rodičia nemali zabúdať. Jednou z otázok, ktorú si položí asi väčšina rodičov, ktorí majú doma dievčatá je, kedy im dovoliť mejkap, či lakovanie nechtov.
 
karneval

Od kedy a kde

Jednoznačná odpoveď na túto otázku asi neexistuje. Ak by ste sa aj opýtali psychológov, verte že nikto z nich by vám neodpovedal rovnako. Svoju rolu zohráva psychická vyspelosť dieťaťa a tiež to, ako k takémuto skrášľovaniu pristupujú rodičia. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že matky, ktoré patria k tým uvoľnenejším, túto sféru dospievania príliš neriešia.
Jednu vec, ktorú môžeme povedať s istotou je, že na prvom stupni základnej školy, by sme svoje dcéry určite nemali na vyučovanie posielať zmaľované ako bábiky. Ak si chcú vyskúšať váš rúž doma, alebo si ho dať na návštevu k starým rodičom, je to v poriadku, je však potrebné im dostatočne vysvetliť, že ide len o hru a že na takéto veci ešte majú čas.
 

V čom je problém?

Možno sa pýtate, že nevinné maľovanie nemôže výrazne ovplyvniť psychický vývoj dieťaťa, verte, že môže. Ak totiž dievčatám dovolíte maľovanie príliš skoro, v momente, keď sa dostanú do veku, kedy sú líčidlá úplne v poriadku, im takéto skrášľovanie nebude stačiť. Preto sa nedivte ak sa nechajú v sedemnástke tetovať, začnú si lepiť mihalnice, alebo farbiť vlasy na fialovo.
Ďalším problém je, že maľovanie je úzko spojené s tým, ako dievčatá pôsobia. Mejkap im automaticky pridá na veku, takže sa vo veľmi útlom veku môžu stretnúť s pozornosťou mužského pohlavia, na ktoré majú naozaj ešte čas.

kočka
 

Všetkého veľa škodí

Prílišné zakazovanie je však taktiež na škodu. Zakázané ovocie chutí najlepšie, a to platí aj v tomto prípade. Preto zvoľte zlatú strednú cestu a z maľovania nerobte až príliš veľkú vedu. Hlavné je, aby ste sa so svojimi dcérami aj o týchto veciach rozprávali otvorene.

Nezaradené