Móda dnes a v minulosti

Prešli sme dlhú cestu, čo sa týka módy a módneho priemyslu. Už si ani nepamätáme, čo sa nosilo pred rokom nie to ešte pred desiatkami rokov. Vývoj spoločnosti mal vplyv aj na módu a na to, čo ľudia považovali za vhodné. Ak sa pozrieme do minulosti uvidíme veľmi veľký rozdiel v tom čo sa nosí dnes a čo sa nosilo kedysi.

tanec

Ženy museli byť zahalené, neboli prípustné krátke sukne alebo odhalené ruky. Všetko muselo byť zakryté. Nosili sa dlhé šaty až po zem, ktoré boli navrstvené. Nosilo sa taktiež množstvo doplnkov a šperkov. Dámy museli mať stále klobúk, ktorý bol symbolom vznešenosti. Základom boli určite šperky, teda aspoň u tých vyšších vrstiev.

Nohavice nepripadali do úvahy a pri každej činnosti museli mať ženy šaty alebo sukne. Základom bol korzet, ktorý sa nosil pod každým oblečením. Mal vytvarovať ideálny tvar ženskej postavy. Na každú príležitosť bol určený iný typ doplnkov a šiat. Dnes už takmer šaty nenosíme a je oveľa pohodlnejšie dať si na seba džínsy či dokonca tepláky. Viete si teda predstaviť akou veľkou zmenou si móda prešla.
Podľa môjho názoru, tento štýl obliekania v minulosti mal určitý zmysel. Bolo to teda určite lepšie ako si obliecť tepláky, bundu a tenisky. Malo to určitú úroveň a zdôrazňovalo to ženskosť. Druhá vec je ale pohodlnosť tohto oblečenia. Dnes by sme to určite nevydržali, veď hneď po príchode domov šaty rýchlo zhodíme a prezlečieme sa do niečoho pohodlnejšieho. Predstavte si, že to bol niekedy bežný úbor na každý jeden deň od rána až do večera.

šaty

Nevieme si to už dobre predstaviť, keďže dnes sa už mužská móda prelína so ženskou. V podstate nie je nič čo by sme si nemohli obliecť. Prakticky môžeme nosiť čokoľvek od oblečenia cez doplnky až po topánky. Fantázii sa medze nekladú a my sa nemusíme trápiť tým čo by sa malo alebo nemalo nosiť. Tak čo si myslíte vy, bolo to lepšie v minulosti alebo nie?

Nezaradené