Správna výstroj nadovšetko


Lyže
 
V prvom rade si zaobstarajte kvalitné lyže. Nezabudnite, že na svahu v podstate nahrádzajú auto, no a do vozidla bez volantu a kolies, by ste predsa nesadli. Ak v tejto oblasti nie ste skúsení, nechajte si poradiť. Existuje viacero typov lyží, pričom niektoré sú vhodné pre začínajúcich a iné pre pokročilých lyžiarov. Nesprávnym výberom môžete toho naozaj veľa pokaziť.
Vždy dajte na to, aby boli hrany na lyžiach dobre nabrúsené. Vďaka nim dokážete správne manévrovať, brzdiť, zvládnuť krízové situácie, rýchlu zmenu smeru a jazdu na zľadovatelom povrchu.

helma
 
Prilba
 
Ruky a nohy sa dajú zasadrovať, ostatné časti tela zašiť a zlepiť, no hlava je trochu iný prípad. Niekedy stačí naozaj veľmi málo a môžete skončiť naozaj veľmi zle. Ochranu hlavy preto nikdy nepodceňujte. Nikdy na svahu nepoužívajte prilbu na bicyklovanie, korčuľovanie, alebo tú z motorky. Tieto výrobky majú úplne iné vlastnosti, aké potrebujete na zjazdovke. Zainvestuje do nej radšej o pár eur viac. Lacné a nekvalitné prilby totiž vašu hlavu pri náraze dostatočne neochránia. Verte, že žiadne peniaze nestoja za zbytočné zranenie. 

lyžování
 
„Korytnačka“
 
Takzvaná korytnačka slúži na ochranu chrbtice. Pri nešikovnom páde dokáže váš chrbát naozaj zachrániť. Podobne ako hlava, je aj táto časť nášho tela veľmi citlivá a i to najmenšie porušenie, nás dokáže dostať na vozíček. Na začiatku si na ňu budete musieť zvyknúť, avšak po pár hodinách o nej nebudete ani len tušiť.

hůly
 
Chrániče zápästia a kolien
 
Takzvané kolenačky nie sú na škodu ani na svahu. Rovnako tak aj chrániče lakťov a zápästia. Práve zápästie je pri lyžovaní jedným z najčastejšie zranených častí tela. Stačí malá nepozornosť a tvrdší dopad na ruky. Lakeť a rameno si síce len tak ľahko nezlomíte, avšak chrániace prvky dokážu predísť vykĺbeniu, narazenie, či potrhaniu šliach a svalov.

Nezaradené