Sú zoznamovacie aplikácie zlé pre naše duševné zdravie?

„Zoznamovacie aplikácie určite zvýšili moju úzkosť,“ pripúšťa Kirsty, advokát, ktorý žije v Londýne.
„Podnecuje myšlienku jednorazovej spoločnosti, v ktorej sa ľudia môžu stretnúť, dať raz, a nedávajú im veľa úsilia,“ hovorí.
„Zdá sa mi to ťažké rozlíšiť medzi tými, ktorí ju práve používajú ako spôsob, ako prechod času na ich dochádzanie alebo posilnenie ega a tých, ktorí skutočne hľadajú niečo vážne.“

seznamka

Kirsty hovorí, že sa pokúsila o datovanie aplikácií Bumble, Tinder a happn, ale teraz sa sústreďuje svoju energiu na Pinge-strapline „premýšľavé datovanie pre premyslených ľudí“ – čo je známe svojim pomalším prístupom k datovaniu. Tým sa eliminuje rýchle prúdenie a používatelia povzbudzujú, aby odpovedali na sériu otázok týkajúcich sa štýlu rozbitia ľadu na svojich profiloch.
Trápi približne 30 minút denne na aplikáciu, ale pripúšťa, že je to „čas, aby som mohol stráviť niečo, čo mám rád, čo je lepšie pre moje duševné zdravie“.
Napriek obrovskej obľube datovania aplikácií – a milióny úspešných príbehov po celom svete – mnohí používatelia uvádzajú, že niektoré aplikácie spôsobujú, že sa cítia nízke a zažiavajú pochybnosti.

Tridsaťjedenročný Daniel z Kentu používa Scruff, datujúcu aplikáciu pre homosexuálnych mužov, keďže sa stala jediným pred štyrmi rokmi.
Verí, že aplikácie môžu viesť k „problémom s dôverou tela, pretože ste neustále vedomí vašej konkurencie“. „Najväčší problém pre mňa, ktorý ma najviac znižuje, je to, že ste len spojený kvôli tomu, čo vidíte na obrázku,“ hovorí.
„Zistil som, že to zase vedie k očakávaniam a predstavám o osobe, ktoré nakoniec sú sklamaním. Zúčastnil som sa na termínoch a je jasné, že počas niekoľkých minút nie som na mysli ten chlap a naopak.“

srdce

Takéto skúsenosti odrážajú výsledky štúdie pred dvoma rokmi zo strany University of North Texas, v ktorej sa zistilo, že používatelia mužského Tinderu vykazovali nižšie úrovne spokojnosti s tvárami a telami a nižšiu úroveň vlastnej hodnoty než tie, ktoré nie sú v aplikácii pre dátumové údaje.

Nezaradené