Vítaj!

Príchod dieťatka je obrovskou udalosťou. Zvlášť vtedy, keď je to prvé malé dieťa v rodine.

dítě

  • Tešia sa rodičia.

Nevedia, ešte, čo to všetko do ich životov prinesie, ako im celý svet obráti na ruby. Čakajú netrpezlivo deväť mesiacov na ten zázrak, ktorý sa má udiať. Na ten zázrak, ktorý má prísť do ich životov, aby slovíčka ja, ty, my dostali nový životný smer.

Niekde je zvykom pred narodením dieťatka nekupovať nič. Jednoducho pre to, aby sa vraj neurieklo. Aby to neprinieslo nešťastie. Nepochopiteľné? Ani nie. Veď aj sviatky oslavujeme vtedy keď sú a nie pred ich príchodom. Viem to pochopiť, že ak sa celé týždne až mesiace zariaďuje izbička pre bábätko, keď sa nosia desiatky hračiek, obrázkov a zdobí sa s nimi byt- a niečo sa odrazu udeje a malý zázrak sa nekoná a bábätko nepríde, vtedy musí byť strašným utrpením všetko čo je pre príchod dieťatka pripravené, odstrániť zo životov nádejných rodičov.

Nebuďme ale pesimisti. Verme, že všetko dobre dopadne. Aj napriek tomu, ale nie je potrebné to preháňať s nakupovaním vecí. Stačí ak sa byt krásne poupratuje, čerstvo vymaľuje- z hygienického dôvodu. Keď si premyslíme, kde bude stáť postieľka, kde si v budúcnosti vytvoríme priestor pre hranie sa dieťatka. Nekupujme ani hračky- stačí úplne jedna na privítanie do života. Nekupujme ani veľa oblečenia- stačí 2-3 košieľky, dupačky, spací vak, čiapku, deku na prikrytie. Prečo tak málo? Nezabudnite, že ak tá radostná udalosť nastane- ak sa dieťatko narodí- nahrnú sa babky, dedkovia, tetky, ujovia, kamaráti a všetci do jedného určite niečo donesú. Hračky, oblečenie. A dieťatko veru rastie rýchlejšie ako si myslíte. Mnohé veci si potom ani nestihne obliecť a zrazu sú mu malé.

novorozenec

  • Tešia sa starí rodičia

Je úžasné byť rodičom a ešte krajšie je byť starým rodičom. Múdrym, láskavým. Starý rodič môže prežívať radosť z dieťatka bez stresu, či to zvládne. To už má dávno za sebou. Rola babky, dedka je pokojnejšia. Ich úlohou je rozmaznávať, milovať, usmerňovať. Výchova a zodpovednosť je viac na pleciach samotných rodičov. Tých ale treba rešpektovať a dodržiavať ich pravidlá. Sú to ich deti. Nikdy nedovoľte to čo rodič zakáže ! Iba tak vás budú milovať nielen vaše vnúčatá, ale ešte stále aj vaše deti.

Nezaradené