Základom fungujúcej rodiny je teplo rodinného krbu

Výstavba nového rodinného domu či chalupy alebo chaty sa nezaobíde bez umiestnenia krbu v najväčšej miestnosti, kde má funkciu akého stmeľovača rodiny, pretože sa pri ňom stretávajú všetci jej členovia. Krb tak dostáva ozajstné črty pomyselného rodinného krbu, ktorý okrem toho, že je zdrojom príjemného tepla, má aj estetickú funkciu. Veľkosťou väčšinou v priestore dominuje, a tak by mal byť dizajnovo prepracovaný.

Centrom obývacej miestnosti môže byť krb obložený kamenným obkladom, pretože ten sa javí ako najelegantnejší materiál a vhodný ku každému štýlu zariadenia. O výhodách kamenného obkladu sa presvedčí každý jeho majiteľ, ktorý si ho nechá postaviť na mieru podľa svojich požiadaviek. Kameň je esteticky veľmi prijateľný, má dlhú životnosť s takmer žiadnou nutnosťou údržby. Navyše, plní aj bezpečnostnú funkciu, pretože chráni okolité steny a predmety pred prehriatím.

fireplace-558985_640

Možností, čím krb obložiť, je viacero, môžete si vybrať medzi žulou, mramorom či ónyxom, každý z nich má svoje výhody. Mramor je materiál, ktorý dokáže z krbu urobiť ústredný bod vašej domácnosti, a ak ho doladíte s dlažbou, bude to šperk vo vašej obývacej miestnosti. Žula patrí k veľmi často využívaným materiálom nielen na obklady, ale je obľúbená aj v kúpeľniach či kuchyniach ako dlažba či zástena. Použitím na obklad krbu získate zaujímavý a originálny prvok v priestore. Obklad z ónyxu môžete mať aj vo farebných variantoch, žltá, červená, zelená či modrá, výber je široký a jej využitie tiež.

Z praktického hľadiska je obklad na krb výhodnejší mramor, pretože jeho hmotnosť je nižšia ako ostatné spomínané materiály, ale na druhej strane je náchylnejšia na poškriabanie a náročnejšia na údržbu, no keďže hovoríme o obklade, po ktorom sa nechodí, tak logicky z toho vyplýva, že pri správnej údržbe a ochrane by mal vydržať nepoškodený dlhé roky.

žena s notebookom

Cenové relácie sa pri jednotlivých materiáloch tiež odlišujú, do úvahy sa totiž berie množstvo materiálu, štýl a náročnosť vypracovania a aj to, či si ho budete stavať sami alebo to necháte na profesionálov a krb si dáte zhotoviť na mieru.

Nezaradené