Ako šetriť náklady na vykurovanie domácnosti?

Náklady na vykurovanie tvoria výraznú položku, ktorá zaťažuje finančný rozpočet domácnosti. Teplo vo svojom dome či byte chceme mať predovšetkým v zimných mesiacoch, avšak výnimkou nie je ani prechodné v obdobie na jar či na jeseň. Na jeseň sa pomaly všetky vykurovacie telesá začínajú dávať do pohybu a vykurovanie môže začať. V súčasnosti nie sú zimy až také tuhé aké bývali kedysi, ale na pár týždňov počas zimy nás zvyknú potrápiť veľké mrazy a sneženie. Vtedy je vhodné mať vykurovacie telesá v dobrom technickom stave. Ak sa teda pýtate ako by ste mohli ušetriť desiatky eur na vykurovanie, prečítajte si nasledujúcich pár dobrých rád.

obývák

Rady a tipy na zníženie nákladov na vykurovanie

  • Izolujte potrubia– ak máte v pivnici či v inej nevykúrenej izbe tepelné potrubie je nevyhnutné ho poriadne zaizolovať. Tak sa zabráni zbytočnému úniku tepla a teda aj vykurovanie celej domácnosti bude omnoho účinnejšie.
  • Venujte pozornosť radiátorom– aby radiátory správne fungovali je potrebné ich podľa potreby odvzdušniť.
  • Neváhajte použiť reflexnú fóliu– ktorá podstatne uľahčí vykurovanie, pretože pri umiestnení za radiátor či pec dokáže odraziť až 90 % tepla, čo vie výrazne znížiť náklady na teplo.
  • Neprekurujte miestnosti v domácnosti– pre zdravie organizmu nie je vhodné mať v izbách vysokú teplotu. Napríklad v obývacej izbe by sa teplota mala pohybovať v rozmedzí 18-20 °C, kuchyni je to okolo 16-18 °C a napríklad na chodbách iba okolo 15 °C. Zaujímavosťou je, že pri znížení teploty v miestnosti o 1 °C sa dá ušetriť až 6 % nákladov na energie.
  • Využite programovateľný termostat– termostat je výborný pomocník na efektívne vykurovanie. Dokáže nastaviť požadovanú teplotu v priebehu celého dňa.
  • Vetrajte s rozumom– vetrať sa oplatí krátko a efektívne. To znamená, že otvorte okná dokorán a vzduch sa vymení v izbe raz dva. Určite nevetrajte tak, že necháte otvorenú vetračku a zapnuté kúrenie, pretože takto dochádza k obrovským stratám tepla a tým pádom aj peňazí.
  • Používajte závesy– závesy vedia dokonale zabrániť únikom tepla napríklad cez vchodové dvere alebo netesniace okná. Avšak záves nemajte umiestnené pred radiátorom, pretože v tomto prípade by práveže bránili šíreniu tepla.

domov

Na šetrenie nákladov na vykurovanie sa dajú použiť aj rôzne alternatívne spôsoby výroby tepla, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a zdroj tepla majú v obnoviteľných zdrojoch energie. Medzi tieto spôsoby patrí napríklad použitie tepelného čerpadla, solárnych kolektorov či kotlov na biomasu. Ak vás problematika vykurovania zaujala neváhajte navštíviť internetovú stránku www.vykurovanie24.sk, ktorá prináša špičkovú vykurovaciu, priemyselnú a chladiarensku techniku od spoločnosti Viesmann.