Dom či byt?

DOM
·         Bývate vo vlastnom
Hoci máte na krku hypotéku na 30 rokov, po tých 30-tich rokoch to bude len a len vaše. Najlepšie spravíte ak sa budete snažiť zo začiatku splácať čo najviac, aby ste si skrátili dobu splácania.
·         Susedia vám nevyklopkávajú
Môžete si pustiť hudbu na plno a nikto sa vám nepríde sťažovať, že jeho dieťa nemôže cez obed spať alebo, že ho rušíte hoci nič nerobí.
·         Neplatíte za spoločné priestory
Ak napríklad trafíte obdobie prerábania fásady na paneláku, vaše poplatky sa môžu o dosť zvýšiť. Ak niekto odoberá elektrinu na čiernou z chodby, vy všetci sa mu poskladáte na platbu. A takýchto príkladov by vám vedeli panelákovci vyrozprávať mnoho.

domek

·         Máte vlastnú záhradu
Niektoré činžiaky majú k dispozícii aj záhradky, ale väčšinou sú to len malé políčka. Vo svojej záhrade pri dome si môžete posadiť kopu zeleniny, vysadiť ovocné stromčeky a nikto iný vám z toho nebude vyjedať.
·         Môžete si ho prerobiť ako chcete
V dome môžete robiť aj veľké zmeny ako je búranie stien, stavanie krbu alebo zamurovanie okien a podobne. Prerobíte si ho ako chcete, pretože najbližšie desiatky rokov tam budete žiť. V niektorých bytoch vám nedovolia ani vymaľovať.
·         Niečo po vás ostane
Keď sa pominiete, vašim deťom niečo po vás ostane.
 
 
BYT
·         Máte teplú vodu, kúria
Nemusíte chodiť v zime do kotolne, podkúriť, ísť pravidelne prikladať. Radiátory budete mať teplé vždy a horúca voda bude tiecť tiež. Je to oveľa menej starostí ako v dome.
·         Detské ihrisko
Ak máte malé dieťa, nemusíte chodiť ďaleko, aby sa zahralo v piesku, pretože pri činžiaku bývajú ihriská. Ak je väčšie, stačí ak naňho občas pozriete z okna a môžete variť.
·         Nemusíte toľko prerábať
V dome to býva väčšinou zložitejšie, kým sa zabývate a prerobíte si to tam. Byt dostanete do prenájmu prerobený a niekedy aj s nábytkom.
·         Ste viac socializovaný
Ak ste spoločensky založený je pre vás vhodný panelák. Býva tam veľa rodín a vy spoznáte kopu nových ľudí. So susedami môžete chodiť na kávičku, pozvať ich na koláčik. V panelákoch bývajú vzťahy medzi susedmi lepšie ako v domoch. Výhodné je to hlavne pre ženy na materskej a pre dôchodcov.
·         Nájom býva menší ako splátky na dom
Tým pádom vám ostane viac peňazí na záľuby a výlety. Môžete si viac užívať život alebo si môžete našporiť na svoje dávne sny.

byt

·         Byt je lacnejší
Ak by ste sa rozhodli odkúpiť byt, v ktorom ste v prenájme, vyjde vás to menej ako keby ste si kupovali dom. A navyše, nábytok už máte a môžete tam ísť hneď bývať, čo v domoch býva niekedy problém. 

Nezaradené