LED ako moderné svetlá v domácnostiach

Až za posledné roky začínajú byť ľuďom známejšie led svetla a to najmä po tom, ako sa z trhu stiahli staré formy žiaroviek a zastaraných svetiel vo všeobecnosti. Tie najúspornejšie svetelné produkty a navyše s ekologickými vlastnosťami využívajú technológiu LED.

Môže sa zdať, že ide o nejakú novodobú technológiu, čo ale nie je tak úplne pravda, pretože svetlo emitujúce diódy (light emitting diode) sa v priemysle využívajú už celé desaťročia. Je však pravda, že ide o pomerne novú ideu z hľadiska využitia týchto diód vo forme svetelných produktov a každodenného osvetlenia. Ak zvážime úsporné vlastnosti svetlo emitujúcej diódy, potom je to vlastne veľmi revolučný nápad, ktorý dnes už našťastie bežne funguje v praxi. Vďaka led osvetleniu môžu domácnosti ale aj firmy šetriť na ich pravidelnom svietení.

dióda, žiarenie

  • Ide o diódy, ktoré sa vlastne donedávna používali napríklad ako súčasť obrazoviek a v skratke nachádzali využitie tam, kde sa od nich požadovalo dlhodobé emitovanie svetla s vysokou životnosťou a s minimálnou spotrebou elektrickej energie.

Ak zoberieme do úvahy tieto vlastnosti diód, tak je pomerne logické, že sa postupne začali využívať aj na trhu so svetlami a uchytili sa tam na výbornú. Pred pár rokmi sa o led svetlách vravelo, že ich čas nastane v blízkej budúcnosti, v súčasnosti sa už ale stávajú pomerne zaužívaným štandardom v mnohých domácnostiach či podnikoch a firmách. Pri osvetlení interiérov ako aj exteriérov.

svetlá, tunel

V spojitosti s LED sa najčastejšie skloňujú ich vlastnosti spojené so šetrením peňazí z hľadiska pravidelnej úspory za energie. Toto je síce iba jedna z ich vlastností, no tá je u dnešných spotrebiteľov najobľúbenejšia. Ak sa vám najmä s ich nástupom na trh zdalo, že ich kúpna cena je pomerne vysoká, tak aj napriek tomu je návratnosť peňazí ďaka úsporným vlastnostiam rýchla a zaručená. Oproti starým žiarovkám sú úspornejšie až o 90 % a dokážu svietiť asi 50 000 hodín.