Prinášajú peniaze, ale aj stratu súkromia

Veterné mlyny ako jeden zo symbolov Holandska, pritiahnu ročne až 600 tisíc turistov zo všetkých kútov sveta. V celej krajine sa ich nachádza vyše tisícky, ale najviac sú koncentrované neďaleko Rotterdamu v blízkosti malého mestečka, ktoré sa volá Kinderdijk.

holandsko
 
História mlynov
Veterné mlyny pri Kinderdijkustoja už od roku 1740, kedy ich tu postavili dokopy 19. Tieto krásne mlyny lemujú kanál v pozdĺžnom smere a zoradené sú v dvoch radoch. Ich úlohou bolo odčerpávať vodu pri vysušovaní oblasti Nederwaard. Všetkých 19 veterných mlynov je funkčných dodnes, aj keď v obmedzenej prevádzke a len v letných mesiacoch júl a august. Až dodnes sa zachovali vo výbornom stave. Turisti si môžu prezrieť jeden z nich, ktorý je sprístupnený aj na obhliadku zvnútra. Atrakcie v lokalite rozširuje aj ponuka plavby kanálom, ktorá trvá asi 30 minút. V celom areáli Kinderdijk je vstup zadarmo, okrem spoplatneného vstupu do jedného z veterných mlynov. Holandské mlyny v Kinderdijku boli v roku 1997 zapísané do Svetového dedičstva UNESCO.
 
Protesty domácich
Mlyny v Kinderdijkunie sú vyľudnené, žijú tam miestni obyvatelia a tí už začínajú mať návalov turistov plné zuby. A tak pristúpili k problému svojsky, ale diplomaticky. Kampaňou, keď turistom začali rozdávať pohľadnice s textom, ktorý vysvetľuje, čo ich trápi. Na pohľadniciach je v anglickom jazyku napísané, že sú všetkým turistom veľmi vďační za ich záujem, ale pomer 60 domácich obyvateľov a 600 tisíc návštevníkov ročne je pre nich neprimeranou záťažou.

loď
 
Masový turizmus
Domáci obyvatelia mlynov týmto protestom chceli vyjadriť, že turistov síce vítajú, pretože im prinášajú peniaze a tiež pomáhajú s udržiavaním mlynov, ale už ich je až priveľa. Problémom je, že mnohí z návštevníkov ani netušia, že v mlyne niekto býva. Dokonca sa stalo, že jeden z turistov sa vyjadril v zmysle, že „ žijú tam ako v zoologickej záhrade“. Sťažnosti miestnych však smerujú aj k Nadácii svetového dedičstva, ktorá bez predošlej diskusie s nimi návštevné hodiny pre turistov predĺžila a druhým problémom je pobrežie plné výletných lodí. Pre miestnych je to niekedy pocit, akoby turisti bývali spoločne s nimi a teda žiadne súkromie nemajú.
 

Nezaradené