Tofu na prvý pohľad ohúri asi len málokoho. Kocka bielej farby, bez výraznej vône a chuti. pokiaľ ho ale viete pripraviť správne, dokáže byť aj táto potravina veľmi chutná. A to dokonca aj vtedy, ak patríte skôr k milovníkom mäsitých pokrmov. Dopriať by si ho mal aspoň raz za čas každý z nás, pretože ide o nesmierne zdravú záležitosť.
Čo si pri nákupe tofu všímať
Ak nemáte s touto surovinou bohaté skúsenosti, pravdepodobne nebudete vedieť, ako kúpiť ten správny a hlavne kvalitný kúsok. Prvá vec, ktorú si na obale všimnite je označenie GMO FREE. To znamená, že tofu nebolo vyrobené z geneticky modifikovanej sóje. Tak a teraz prichádza na rad výber jednotlivých druhov.
- Biele – Má neutrálnu chuť, bielu farbu a nevýraznú vôňu. V pokrmoch zastúpi cestovinu, pretože do seba natiahne všetky ostatné chute.
- Údené – Má slabohnedú farbu. Jeho vôňa a chuť pripomína akúkoľvek inú potravinu, ktorá pri procese spracovania prešla údením. Tento druh je preto v pokrmoch o čosi výraznejšie. Hodí sa napríklad do šalátov, a to bez úpravy.
- Biele bylinkové– podobne ako čisto biele tofu, ani tento druh nemá žiadnu výraznú arómu a chuť. Podľa toho, akú bylinku obsahuje, bude samozrejme aj chutiť. Najčastejšie natrafíte na bazalkové tofu.
- Biele s koreninami– Natrafiť môžete aj na tofu, do ktorého je pridané napríklad chilli. Je vhodné skôr do šalátov, alebo na iný druh studenej prípravy.
Ako ho pripraviť
Ako sme spomenuli hneď nazačiatku, tofu nemá extrémne výraznú chuť ani vôňu. Aby vám teda chutilo, je potrebné ho správne pripraviť. Najlepším spôsobom je jeho marinovanie, alebo varenie v zeleninovom, alebo inom vývare. Ak ho deň dopredu namočíte napríklad do sójovej omáčky, dressingu z byliniek, alebo olivového oleja korenín, doslova do seba natiahne všetky tieto chute.
Ak ho použijete v polievke, zastúpi cestovinu. V podstate bude chutiť podobne, ako zvyšné použité ingrediencie.